22. 2. 2022 Domácnost

Už zase...

Myslím, že to každý zná. Hromadění ruliček toaletního papíru. Je to děsná práce sundat ji, nasadit novou a tu starou vyhodit. Já vím. A není to jen toaletní papír. Hromadí se nám dokumenty, oblečení, hračky, nádobí...

Některé úkony jsou neuvěřitelně jednoduché, a přesto je neděláme. Kdybychom se všichni řídili tím, že pokud něco trvá méně než minutu, tak to máme udělat hned, spousta věcí by se tím zjednodušila. Ale my si rádi věci komplikujeme, takže i taková pitomost jako vyměnit roli toaleťáku, nám může otrávit den. Štve nás, že to musíme udělat nebo že to ten přede mnou neudělal. Nebo třeba nasadil novou roli, ale tu starou nechal ležet na zemi.

Jak to vyřešit?

Nejdůležitější ze všeho je vymyslet řešení, které bude tak snadné, že člověk vydá stejně energie, jako by nic nedělal. Tedy, pokud už roli nasadí, ale starou nechá na zemi, použít nádobu, do které roli může dát stejně jednoduše, jako kdyby ji dal na zem.

Já jsem to původně řešila tak, že jsem na záchod přinesla náš koš na papír. Jako jo, myšlenka dobrá, ale koš byl zbytečně velký a vyžadoval otevření víka. Takže jsem zašla do obchodu a přinesla toto:

Maličký košík, který stojí přímo naproti míse, takže když už hážu roličku směrem dolů, tak se třeba i trefím. No a pak v den, kdy vynáším koše, buď přesypu obsah do nádoby na recyklaci nebo ji rovnou vynesu.

Stejný princip můžete uplatnit kdekoliv jinde. Hromadí se vám někde oblečení? Dejte na to místo krabici/koš, ať se hromadí v tom. Papíry? Hračky? Věší vám děti bundu na kliku, když přijdou z venku? Udělejte jim v okolí dveří háček ve výšce kliky (samozřejmě pokud to jde). Můžou ji pověsit tam.

Sledujte, jak doma fungujete, co se kde hromadí, co nefunguje, a určitě přijdete na nějaké velmi jednoduché a funkční řešení.